Dělená strava

Dodržováním zásad dělené stravy se člověk nejčastěji ptá: Co můžeme jíst v kombinaci s čím? Co mám zakázané jíst? Označujeme ji za komplexní stravovací systém, jehož účelem není jen redukce hmotnosti, ale i očištění a odlehčení organismu, regerace a rovnováha. Nejedná se o dietu, které přísně stanovuje podmínky „co“ byste měli sníst, ale její podstata spočívá v jednoduchém přerozdělení konzumovaných potravin. Takto rozdělené potraviny se později kombinují v jídelníčku.

Stravu přirozeně členíme na cukry/sacharidy, bílkoviny/proteiny a neutrální potraviny. Konzumací všeho najednou dochází k zatěžování organismu, protože tělo se nemůže rozhodnout, co trávit v jakém pořadí. Trávení bílkovin probíhá v kyselém prostředí, zatímco sacharidy potřebují prostředí zásadité.

 

 

Skupiny dělené stravy

Díky vytvořeným skupinám se nepřekyseluje žaludek a ulehčuje se zpracování přijatých potravin. Efektivity dělené stravy se dosáhne tak, že v rámci jednoho jídla nekombinujeme potraviny z odlišných skupin. Člověk logicky zvažuje, co se chystá zkonzumovat a reguluje obsah podávaných porcí.

 

Bílkoviny – kyselé potraviny, potraviny živočišné skupiny

Občas se střetneme i s jiným pojmenováním této skupiny. Někteří ji nazývají živočišnou skupinou. Bílkovinové pokrmy se skládají hlavně ze světlého (kuřecího, ovčího, telecího, kachního a krutího) masa, z neuzené šunky a drůběže. Takový jídelníček obsahuje také ryby, sojové výrobky, mléčné produkty (obsah tuku do 50%), tofu, sýry, luštěniny a vajíčka. Milovníci ovoce se nemusí obávat ničeho, protože upřednostňují hlavně méně sladké druhy ovoce: citrusy, jablka, broskve, angrešty, mango, rybíz, jahody, třešně, maliny, mandarinky, pomeranče, hrušky, jahody a další množství exotického ovoce ve formě ovocných šťáv.

 

Sacharidy – zásadité potraviny

Co všechno najdeme v této druhé základní, v „rostlinné skupině“? Sacharidy nacházíme hlavně obilninách a dalších obilných výrobcích, například v těstovinách, pečivu, rýži, strouhance, mouce, ve vločkách, krupici anebo chlebu), ale také ve vepřovém mase a uzených masových výrobcích. Mezi další potraviny bohaté na sacharidy řadíme také kukuřici, kapustu a různé sladké sirupy, šťávy a pivo. Pokrmy se proto obvykle doslazují medem anebo javorovým sirupem. Cukr obsahuje i ovoce (banány, hrušky, fíky a datle, hrozny a sušené ovoce) a zelenina (brambory).

 

Jaké jsou neutrální potraviny?

Neutrální potraviny jsou oblíbené díky možnosti kombinovat je libovolně s čímkoliv z rostlinné ale i živočišné skupiny, případně je také konzumovat samostatně. V oddělení stravy zastávají velkou úlohu. Najdeme mezi nimi některé kyselé mléčné výrobky (jogurt, tvaroh, smetana, kefír, tučné a tavené sýry, olivový olej apod.), ořechy, koření a houby. Patří mezi ně i většina zeleniny (mrkev, paprika, okurka, špenát, bílá a červená kapusta, cibula, brokolice apod.) spolu s ovocem jako je červený meloun.

 

orechy

 

Jídelníček dělené stravy

Základem dělené stravy jsou správně vyvážené porce a k tomu pravidelný pitný režim (min. 2 litry denně). Vybíráme si především neslazené minerálky a čaje, případně ovocné šťávy. Každý si musí zvolit individuální velikost porcí, která mu vyhovuje. Ideální je, když udržujeme tělo permanentně aspoň trochu hladné. Nevýhodou však je to, že ten, kdo má velký apetit, pokusí se toho sníst nárazově mnohem víc, než by bylo nutné. Na to si je třeba dát pozor. Dělená strava obsahuje i zakázané potraviny, jako jsou jednoduché cukry (sacharidy), bílá mouka, pečivo, mastné a smažené pokrmy, káva, černý čaj atd.

 

Z čeho se skládá snídaně?

Vydatná sacharidová snídaně zasytí tělo energií do nejbližšího jídla. Naservírovat si můžete celozrnné pečivo s džemem. Případně můžete uvařit vajíčko na měkko a přidat trochu zeleniny, obměnit kombinaci grahamové bulky s nízkotučným jogurtem a zvolit chléb s džemem. Vybrat si můžete také musli anebo sýrovou omeletu.

 

Co na oběd?

Bílkovinový oběd si můžete z porcí (nejlépe světlého) masa (například krůtí prsa, grilované kuře, vepřové kotlety, uzená makrela na cibule) s velkou porcí zeleniny anebo různých salátů. Zřídka se podává i zeleninová polévka s celozrnným chlebem anebo ovocné saláty.

 

Svačiny v dělené stravě

Pokrmy na svačinu se střídají, ale většinou obsahují oba „chody“ – podobné suroviny anebo potraviny. Grahamový rohlík s nízkotučným jogurtem anebo rajčatový salát si můžete na svačinu klidně dát. Zkusit můžete také ovoce, vlašské ořechy, pár plátků šunky, samotnou zeleninu nebo třeba mandle.

 

Na čem si pochutnáte na večeři?

Podobně jako na oběd, i na večeři získává většinou zastoupení bílkovinová část. Pro ty, kteří nemají chuť na maso existuje alternativa v podobě bílého jogurtu anebo tvarohu. Na talíři si můžeme naservírovat zeleninový anebo špenátový salát s hrozny či rajčaty, grilovaná kuřecí prsa se zeleninovým salátem anebo zeleninové rizoto bez sýru. Uvařit si můžete i celozrnné těstoviny s rajčaty, anebo grilovanou svíčkovou s chřestem. Příjemné obzvláštnění představuje pak ryba s brokolicí, případně chleba s uzenou šunkou.

 

Recepty dělené stravy

Internet, ale i množství kulinářských knih (věnuje se jí i Lenka Kořínková) obsahují pestrý výběr receptů dělené stravy, které v sobě spojují představivost, nové chutě a experimentátorské vlohy. V rámci pravidel delěné stravy si totiž na večeři nesmíte dát řízek, protože obsahuje strouhanku a tím pádem mícháte potraviny jak z bílkovinové tak ze sacharidové skupiny.

Namísto toho se vymysleli zajímavé jogurtové řízky, jako náhrada typických kuřecích řízků, které tak často vyhledáváme v ledničkách. Kromě zapečené brokolice si můžeme připravit kebab s dýní, dušenou cuketu na způsob leča anebo borůvkové palačinky bez mouky. Mezi recepty najdeme i návody na dýňový či egyptský chléb, cviklový a mrkvový salát s jablkem a pomerančem, případně rozpis ingrediencí na lososa s mandlemi.

 

Názory na dělenou stravu a zkušenosti lidí

Dělenou stravou dosáhnete menší přísun kalorií a výrazně snížíte energetický příjem stravy, přirozeně tedy začnete snižovat vaší tělesnou hmotnost. Představuje to relativně zdravý systém stravování, který ale potřebuje pestrost a různorodost jídelníčku, v opačném případě je opravdu náročné dělenou stravu dodržovat déle než měsíc. Kvůli energeticky nízkému přísunu je nutné dodávat tělu dostatek živin a minerálů, pravděpodobně i v podobě výživových doplňků.

Jídelníček je ale striktně daný, nemůžete si dopřát oblíbené kombinace, na které je většina z nás zvyklá. Někteří si dělí rostlinný a živočišný den, jiní si zvolí konzumaci rostlinné i živočišné stravy v jeden den, ale třeba s 3 – 4 hodinovým odstupem. V podstatě je stravování individuální.

Dělená strava vyžaduje určitou sebekontrolu a sebeovládání, jinak může kvůli nesprávnému dodržování pochopení zásad vést k opětovnému nárůstu hmotnosti anebo k mentální anorexii. Oddělená strava nezaručuje, že po skončení nenastane jo jo efekt, proto se doporučuje zapojit do tohto programu i fyzickou aktivitu a pokračovat s ní i po ukončení diety.

 

 

 


Dělená strava
3.5 (69.09%) 11

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *