L- Carnitin

Mluvíme o neesenciální aminokyselině, která na sebe váže mastné kyseliny v tucích a následně je transportuje do mitochondrií. V mitochondriích oxidují tukové buňky a přeměňují se na zdroj energie. L-Carnitin se vyskytuje v lidském těle, tvoří ho játra a ledviny z Lyzinu a Metionimu, tedy aminokyseliny za přítomnosti vitamínu C.

Mezi výhody L-Carnitinu výrobce uvádí zpomalený průoběh anginy či Alzheimerovy choroby, dokonce potlačení infarktu anebo snížení rizika selhání srdce. O L-Carnitinu se tvrdí, že zlepšuje kardiovaskulární systém a cholesterol se tolik neusazuje v cévách. Odbourává tzv. „skryté“ (vnitřní tuky uložené na orgánech a tkáních, jako jsou játra či srdce).

 

 

Nevyhnutná součást užívaní L- Carnitinu

Jedná se skutečně jen o doplněk k pestré stravě a při jeho užívání se počítá s tím, že uživatel také změní jídelníček (nejlépe přidaná nízkosacharidová dieta, tedy příjem sacharidů za den musí být menší než 50% celkových kalorií) a pravidelným tréninkem. Nevyhnutelnou aktivitu při užívání L-Carnitinu představuje sport. Neustálý pitný režim a hodně bílkovin v jídle jsou nenahraditelné podmínky na správnou funkčnost. Negativními projevy L-Carnitinu jsou únava a vyčerpání, když se nedaří přeměnit rezervy tuků na energii. Nastávání kolísání fyzické kondice a celkového tělesného výkonu.

 

lcarnitine

 

Jak správně dávkovat L- Carnitin?

L-Carnitin najdeme v tekuté, kapslové, tabletové ale i v práškové formě, nejvíce se však doporučuje tekutá forma. Důležité je sledovat složení, protože jednotlivé L-Carnitin léky se mohou trochu lišit. Podává se v malých dávkách 500 – 1000 mg, anebo při jídle. Při redukčních dietách u vegetariánů a sportovců je dovolené užívat 3 – 5 g denně, přičemž L-Carnitin stále představuje jen doplněk stravy. Při větším nárazovém dávkování hrozí průjem, proto se dávky postupně zvyšují, aby si tělo pomalu zvyklo.

L-Carnitin se užívá převážně ráno anebo jen krátce po obědě. Zvýšená dávka může vést ke zvýšené aktivitě, proto ho na večer vysadíme. V opačném případě vás čeká probděná noc a při častějším užívání vyššího množství, než je stanovené, si můžete přivodit chronickou nespavost.

 

Vliv L- Carnitinu a cena

Vliv L-Carnitinu na hubnutí zatím nebyl vědecky potvrzený, ani vyvrácený, proto se o jeho účinku mluví jako o individuálním. Cena tohoto výrobku se pohybuje mezi 300 až 1500 Kč.

 

 

 


L- Carnitin
3.4 (67.27%) 11

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *