Voda s citronem na hubnutí. Diskuse pod článkem

Citronová voda na hubnutí je v podstatě jen citron a voda, kdy se do běžné čisté vody nakrájí kousky čerstvého citronu. Existuje několik receptů na vylepšení tohoto základu pitného režimu pro každého, kdo chce pít zdravě, například okurkově – citronová voda nebo citronová voda se zázvorem, případně s medem. Nejlepší je pít ji ráno nalačno, ale v podstatě nic nebrání tomu pít ji celý den. Navíc, má několik velmi dobrých účinků.

 

 

Citronová voda a hubnutí

Citronová šťáva obsahuje velké množství vitamínu C, přičemž jeden citron do organismu dodává v průměru 30 mg, což je třetina doporučené denní dávky pro muže a téměř polovina této dávky pro ženy. Největším efektem citronové vody je urychlení činnosti trávicího systému a urychlení vstřebávání a absorbce vápníku. Rychlejší vstřebávání vápníku v tukových buňkách je tak přímá podpora pro hubnutí.

Citronová voda z pohledu stimulace trávení má největší účinek pro hubnutí hned ráno po probuzení. V praxi to znamená, že pokud si dáte sklenici s citrónovou vodou ještě nalačno před snídaní, velmi rychle to nastartuje tak žaludek, tak játra, ledviny, střeva a celý trávicí systém je lépe připraven na příjem potravy v podobě snídaně. Tělo je připraveno přijmout kalorie a energii lépe zpracovat, odbourat a méně ukládat.

Velkým benefitem citronové vody je i podpora vyplavování toxinů z těla, protože kyselina citronová má velmi dobré detoxikační a čistící účinky. Pokud budete pravidelně ráno pít citrónovou vodu, bude to během dne lépe zabraňovat zadržování vody a naopak podporovat její pravidelné vylučování ledvinami. Kromě toho, citron patří mezi zásadité potraviny, což je možná trochu paradoxní, ale díky tomu brání překyselování organismu a vyrovnává vnitřní hodnotu pH. Jsou tu ale i jiné podpůrné účinky pro hubnutí:

 

 • Voda jako taková pomáhá potlačovat chuť k jídlu a také proto se doporučuje dostatečné zavodňování organismu během jakéhokoli hubnutí
 • Citron pomáhá odbourat již uložené tukové polštářky a to se hodí zejména tehdy, pokud chcete vidět co nejdříve nějaké viditelné výsledky
 • Díky obsahu pektinu není problém s podporou trávení a trávicího traktu, protože tato rozpustná vláknina stimuluje činnost střev a usnadňuje jejich práci při trávení a také i vylučování nadbytečné potravy
 • Málokdo také zná příznivé účinky, pokud se citronová voda zkombinuje se zázvorem; zázvor zrychluje metabolismus tuků a pokud se pije po jídle, pomáhá i vyplavování tuků ven zlepšením trávicích funkcí

 

Citronová voda na pleť a vlasy

Kromě toho, že citronová voda má příznivé účinky pro hubnutí a organismus, pomáhá například i na nehty. Jde však již o venkovní použití a recept je takový, že se dva citrony vyždímají do misky av této šťávě se nechají prsty močit zhruba 10 minut. Zajímavostí ale je, že citron pomáhá i na vlasy. Pro mastné vlasy se aplikuje citronová šťáva z 1 citronu na 20 minut, pro suché vlasy z 2 citronů a spolu s 2 dcl olivového oleje.

Pokud Vás trápí mastná pleť, dá se použít polovina citronu, která se vyždímá do 1 dcl vody a následně se nanáší na pleť. Výborný je tenhle recept i jako přírodní odličovadlo. Po skončení si obličej jednoduše vypláchněte běžnou vodou a je konec. Pokud Vás trápí více akné, tak podobný recept je možné použít i na mírně vysušení a antiseptické účinky pravidelně, nejlépe jeden až dvakrát týdně.

 

citronova-voda

 

Citronová voda a menstruace

Co se týče účinků citronů, tak šťáva z citronu užita vnitřně v rámci citronové vody například zastavuje krvácení při příliš silné menstruaci a pomáhá i celkově při ženských chorobách. Pravidelné pití citronové vody ale například taky v kombinaci s různými dietami samotnou menstruaci oddaluje a to někdy i o 7 až 14 dní. Pokud však již k menstruaci přišlo, tak může způsobit její zeslabení a samotný menses je snesitelnější.

V přiměřeném množství je možné citron s vodou ale pít pravidelně a několik žen potvrzuje, že jakmile začali pít takový nápoj, mělo to příznivý vliv na zmenšení problémů a bolestí během menstruace. Na druhou stranu, je to vždy velmi individuální au některých žen vliv citronové vody na menstruaci byl minimální nebo téměř žádný.

 

Citronová voda v těhotenství

Během těhotenství se jako jeden z mála bezpečných nápojů doporučuje pití citronové vody. Voda s citronovou šťávou je totiž velmi dobrým zdrojem vitaminu C a pomáhá regulovat pH organismu, což přímo pozitivně ovlivňuje těhotenství. Rovněž může být pravidelné pití čisté vody velmi dobrou alternativou k bublinkovým minerálkám nebo slazeným nápojům.

Dostatek vhodných tekutin je během těhotenství základem látkové přeměny a pomáhá i ledvinám, přičemž se doporučuje pít zhruba 2,5 až 3 litry vody. Samozřejmě, citronová voda jako jediný nápoj během těhotenství není vhodným řešením, ale pokud ji budete pít v menším množství jako doplněk k čisté vodě každý den, pomůžete tím pročištění a detoxikaci av tomhle případě nehrozí ani žádné negativní účinky.

 

Účinky na zdraví

Celkově na zdraví má voda s citronem i jiné příznivé efekty. Díky vitamínu C dochází ke zlepšení imunity a funkce imunitního systému, čili jde o preventivní působení i vůči různým nemocem. Pravidelné pití ale stimuluje i kolagen v pokožce a dochází ke zlepšení pružnosti kožních buněk, což pomáhá vyhlazovat vrásky, takže pleť vypadá mladší a zdravější.

Pokud pijete například citronovou vodu se zázvorem, některé efekty se ještě znásobí. Například zázvor pomáhá k tvorbě žaludeční šťávy, což má přímý vliv na trávení a zlepšuje jeho funkčnost. Kromě toho je to velmi dobré i pro zlepšení krevního oběhu v těle. V případě, že pijete citronovou vodu s mátou, ta pomáhá při produkci žluči, uvolňuje žaludeční křeče a zmírňuje také nadýmání a plynatost. Citronová voda má i tyto jiné příznivé účinky na zdraví organismu:

 

 • Voda s citronem má alkalizující účinek na tělo a pomáhá udržovat acidobazickou rovnováhu
 • Díky vysokému obsahu draslíku ovlivňuje pozitivně na nervový systém
 • Pomáhá také ředit kyselinu močovou, jejíž hromadění v kloubech vede k poruchám hybnosti těchto kloubů
 • Pro těhotné ženy má prospěch v tom, že pomáhá zásobovat plod vitamínem C a zajišťuje formování kostí
 • Velmi dobré je užívání citronové vody na žlučníkové kameny, pankreatické kameny a také na snižování pocitu pálení žáhy

 

Kolik vypít a ideální pitný režim

Spousta lidí se ptá, kolik by měli vlastně vypít minimálně tekutin za den. Velmi mnoho závisí na pohlaví, hmotnosti, metabolismu a jiných parametrů, ale následující graf ukazuje alespoň přibližné závislost mezi hmotností a minimálním příjmem vody (čili ten by mohl být i vyšší):

 

graf11cz voda s citronem na hubnutí

 

A jaký by měl být pitný režim? Samozřejmě, vodu třeba pít pravidelně během celého dne, ale nejvíce by toho mělo být mezi jednotlivými jídly během dne. Zde je jeden z možných příkladů na pitný režim:

Hodina: Objem vody v dcl:
07:00 3
09:00 2
10:00 2
12:00 2
13:00 2
15:00 2
16:00 2
18:00 2
19:00 2
21:00 1

 

 

 


Voda s citronem na hubnutí. Diskuse pod článkem
3.9 (77.14%) 21

1 Comment

 1. Tsovinar napsal:

  Xci to skusit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *